Dobrostan cyfrowy to stan, w którym nasza relacja z technologiami (zwłaszcza mobilnymi jak: laptopy, smartfony czy tablety) wspiera nasz rozwój, zdrowie emocjonalne i fizyczne, pomaga nam osiągać założone przez nas cele etc.

Na przeciwległym jest relacja, w której np. uzależniamy się od gadżetów cyfrowych, gdyż izolują one od otoczenia i innych ludzi, prowadzą do zaburzeń snu, koncentracji, autorefleksji.

#1. Samoobserwacja

Wszystko zaczyna się od świadomości. Możemy się naprawdę zdziwić, kiedy zaczniemy zapisywać nasz screentime. Ile godzin spędzamy prze latopem, tabletem, smartfonem w ciągu doby? Jeśli korzystasz z androida, możesz zastanowić się np. nad aplikacją Cyfrowa Równowaga, która policzy również np. ilość odblokowań urządzenia w ciągu doby, zliczy każdą minutę i na co została przeznaczona.

#2. Mobile-free zone

Możemy potem świadomie decydować, gdzie chcemy zaprosić ze sobą telefon, a gdzie nie. Może przestrzenią „wolną od telefonów” będzie kuchenny stół i czas wspólnych posiłków. A może będzie to pierwsza godzina dnia? Taki czas i miejsca bez kontaktu z nową technologią, to dobry sposób na szukanie osobistego balansu.

#3. Powiadomienia

Obecnie trwa wśród twórców aplikacji tzw. „race for attention”, czyli wyścig, w którym firmy konkurują o naszą uwagę i czas. Możemy wręcz czuć się rozszarpywani, bo każda zainstalowana aplikacja wyposażona jest w system powiadomień, które domagają się naszej decyzji (nawet jeśli jest to decyzja o zignorowaniu powiadomienia). Ograniczenie ilości powiadomień do niezbędnego minimum, to najskuteczniejsza obrona własnej koncentracji.
Kolejnym krokiem mogłoby by usunięcie mobilnych aplikacji mediów społecznościowych i korzystanie z nich tylko na komputerze.

#4. Biało-czarny ekran

Propozycja dla tych, którzy chcą radyklanie zmniejszyć czas przy telefonie. Wybierz tryb czarno-biały ekranu, a magiczna moc przyciągania smartfonu natychmiast znacząco spadnie. Sprawdzone na własnym doświadczeniu!

#5. Bycie z ludźmi

Technologie nie muszą chodzić z nami na spotkania towarzyskie. Trzymanie smartfona na stole przed naszym rozmówcą, zawsze będzie komunikatem o tym, że ma on tylko naszą częściową uwagę. Zobacz projekt Removed, który obrazuje taką utratę łączności między ludźmi.

#6. Czas przed snem

Wracając do konceptu „mobile-free zone” najważniejszy wydaje się czas bezpośrednio przed snem. Warto zadbać o to, aby np. ostatnia godzina przed zaśnięciem była wolna od ekranów – światło, które one emitują zaburza funkcje snu. Możesz przeczytać o badaniach studentów pierwszego roku, którzy cierpieli z tego powodu już na deprywację snu.

#7. Aktywność fizyczna

Niesamowicie skuteczną przeciwwagą dla życie w świecie cyfrowym jest codzienny ruch, doskonale wpływa na nasze ciało i nasz mózg bieganie (ze względu na przyśpieszenie pulsu), ale kogo ta aktywność przeraża, może wybrać również regularny spacer:) Ruch jest też odpowiedzią na chroniczny stres.

#8. Zastąp telefon

Kiedy już raz wyciągniemy smartfon, trudno zatrzymać się przy sprawdzeniu tylko tej jednej informacji, którą właśnie potrzebujemy. Dlatego świetne efekty może przynieść już powrót do zegarka na rękę – tak, aby dla sprawdzenie godziny nie trzeba było wyciągać telefonu. Ile razy, nie kończy się tylko na zerknięciu na wygaszacz z godziną?


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.